ליגה טרזין במוזיאון הכדורגל הגרמני - דורטמונד

אוקטובר 2015

ה 25.10.2015 הינו מועד הפתיחה הרשמי לקהל הרחב של "מוזיאון הכדורגל הגרמני", בעיר דורטמונד. 7000 מ"ר , המחולקים ב 3 קומות רחבות ידיים, שבהם אלפי מוצגים ומסמכים, 3000 סרטונים ואין סוף סיפורים, שעלו לעיר ולהתאחדות הכדורגל הגרמנית 36 מיליון אירו.

מוזיאון בית טרזין ופרויקט "ליגה טרזין" גאים להיות חלק מהתצוגה הקבועה. המוזיאון פנה לבית טרזין, בזמן הסיור של "ליגה טרזין" בתחילת 2015 בגרמניה, בבקשה לקבל חומרים על הכדורגל בגטו, כיון שאוצר התערוכה, ד"ר מרטין ורנר סבר שבחלק המוקדש למלחמת העולם השניה ולפניה, חשוב להראות את החלק היהודי שבכדורגל באותה תקופה.

לצד דמויות משמעותיות של ספורטאים יהודים כגון יוליוס הירש, שחקן נבחרת גרמניה בתחילת המאה ה-20 וחברו לנבחרת גוטפריד פוקס (שיאן ההבקעות – 10 שערים במשחק אחד, שיא שנשבר ב 2001) וכמובן קורט לנדאואר, יו"ר ביירן מינכן בתקופות שלפני עליית הנאצים ואחרי המלחמה , הוקצתה פינה לכדורגל בגטו טרזין. בפינה ציור כדורגל בגטו של ליאו האס, טבלת טורניר וכרזה ובה מוקרן סרטון המבוסס על החומרים שבית טרזין שלח למוזיאון ובו מופיעים בעדויות חבריו וממקימיו , שיבל"א פטר ארבן, יעקב צור ז"ל ומילה צ'רבינקה ז"ל. הסרט בקריינות בגרמנית עם תרגום אנגלי נערך בשיתוף עם בית טרזין וכך גם מצוין בסוף הסרט, על רקע הלוגו של הבית.

במקומות אחרים במוזיאון יש איזכורים נוספים לשואה ואין ספק שהמוזיאון ראה לנכון לציין שבהיסטוריה של גרמניה והכדורגל שבה, יש ליהודים חלק חשוב, לעיתים בספורט עצמו ולעיתים כקרבנות של התקופה האפלה ההיא.

בתאריך 17.10.2015, פתח המוזיאון את שעריו לתצוגה מקדימה, בה נכח עודד ברידא, שהודה למנהל המוזיאון מנואל נויקירכנר ולהסטוריון מאלטה פון פידול על העבודה שעשו. סוכם על המשך שיתוף פעולה לקראת תחילת 2016 , לאחר שתסתיים ה"הרצה" של המוזיאון , שממתין לכ-300 אלף מבקרים בשנה.

בשיחה עם מאלטה פון פידול, שהקדיש בתערוכה מקום נרחב ליוליוס הירש (פרס יוליוס הירש למלחמה בגזענות ואלימות ניתן ע"י התאחדות הכדורגל הגרמנית לקבוצות ולאוהדים בכל שנה), הסתבר שילדיו (אסתר והינולד) הגיעו לטרזין בפברואר 1945, למרות שהתגרש מאשתו הנוצרית כדי למנוע זאת ושהו בו עד לשחרור הגטו. החומר עליהם יוכנס לארכיון הבית.